Author: | Category: Transporto Naujienos |

Pastaruoju metu logistikos rinkoje virė diskusijos dėl priverstinio sunkiasvorių transporto priemonių dezinfekavimo pasienyje, siekiant išvengti afrikinio kiaulių maro užkrato. Skirtingos institucijos aršiai gynė savo pozicijos: vieni įrodinėjo, kad už vilkikų dezinfekavimą turi mokėti transporto įmonės, kiti – kad tai turi būti padaryta iš Europos Sąjungos lėšų. Į šias diskusijas įsitraukė ne tik valstybinės institucijos – Vyriausybė, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), bet ir asocijuotos struktūros.

Tie, kurie laikėsi nuostatos, kad už dezinfekavimą reikia mokėti, akcentavo grėsmę Lietuvai – mat kur kas svarbiau saugumas, o ne 25 Lt (tiek buvo numatyta už vienos sunkiasvorės transporto priemonės dezinfekciją). Visiems kelias savaites buvo peršama mintis, kad vilkikai yra pačios grėsmingiausios transporto priemonės, nes jos įprastai veža ne tik pašarus, bet ir gyvulius, įvažiuoja į pačią ūkio teritoriją, kurioje didžiausi užkrato židiniai.

Vežėjų atstovai laikėsi nuostatos, kad šis mokestis neturi būti užkrautas ant rinkos dalyvių pečių, kurie šiuo metu išgyvena ne pačius lengviausius laikus (nuolat kyla degalų kainos, draudimo įmokos ir t.t.). Jų siūlymuose atsirado minčių, kad iki tol, kol Europos Komisija paskirs finansavimą reikiamai dezinfekcijai, tai turi būti atliekama iš VMVT lėšų.

Kol kas vežėjai ramūs, mat Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius įpareigojo VMVT direktorių kol kas nerinkti mokesčių už dezinfekciją pasienio kontrolės punktuose su Baltarusija. Šiuo metu laukiama, kol Europos Komisija (EK) paskirs tikslią finansavimo sumą kiaulių maro prevencijai.